תאונות ספורט ותביעות ספורטאים – ועדה רפואית של ביטוח לאומי

תאונות ספורט שנגרמות לספורטאים מקצועיים במסגרת עיסוקם בספורט, נחשבות לתאונות עבודה. מדובר בתאונות שמתרחשות למי שעוסק בספורט כמקצוע כגון: מאמנים, שחקני כדורסל /כדורגל, שחיינים, אתלטים ועוד, שמרוויחים מתעסוקתם בספורט, ונפגעו באימונים, או בתחרויות מקצועיות.

פגיעה במסגרת אימון או בדרך לאימון או חזרה ממנו – נחשבת לתאונת עבודה. לחילופין, תאונת עבודה תכלול גם השתתפות בפעילות ספורטיבית חברתית במסגרת העבודה כמו תחרויות ביום כיף מטעם העבודה.

תביעה לביטוח לאומי להכרה בפגיעה כתאונה עבודה

אדם שעוסק בספורט כמקצוע, ונפגע פיזית במהלך תאונת ספורט (שברים , קרעים בשרירים וכו'), יכול שתיפגע גם יכולת ההשתכרות שלו.

הנפגע זכאי לפנות למוסד לביטוח לאומי בתביעה להכיר בפגיעה בתור תאונת עבודה. במסגרת בירור התביעה, יוזמן התובע להופיע בפני ועדה רפואית שתקבע אם מגיעים לו אחוזי הנכות. במידה ונקבעו אחוזי נכות, יקבל התובע תגמולים מהמוסד לביטוח לאומי, או מענק, או קצבת נכות. במסגרת תביעה שמוגשת לביטוח לאומי אין צורך להוכיח רשלנות, או קיומו של גורם אשם בפגיעה. עצם קרות הפציעה יכולה לזכות את הנפגע בפיצויים.

גם מי שנפגע וחזר לעסוק בספורט כמקצוע לאחר הפסקה, מי שלא הפסיק לשחק למרות פציעתו, או מי שיכולת השתכרותו לא נפגעה כתוצאה מהפציעה, יוכל להגיש תביעה לביטוח לאומי והפיצויים יחושבו בהתאם. לעיתים ספורטאי יכול לחזור לעסוק בספורט, ולהמשיך לקבל פיצוי חודשי מביטוח לאומי לפי אחוזי הנכות שנקבעו לו.

פגיעות מסוג "מיקרוטראומה"

פגיעות מיקרוטראומה הן פגיעות קטנות שחוזרות ונישנות, ושגורמות לנזק מצטבר במשך הזמן עד לנזק משמעותי.

מדובר במחלות מקצוע כתוצאה מפציעות ספורט, שנגרמות לספורטאים מקצועיים בשל שחיקת איברים.

תקנות המוסד לביטוח לאומי קובעות, שהמדינה תפצה עובדים שנגרמה להם מחלה כתוצאה מעבודתם.

התוספת השנייה לתקנות ביטוח לאומי מפרטת רשימה סגורה של מחלות מקצוע ובין היתר שחיקת סחוס, קרעים בגידים או בשרירים, שברי הליכה, ועוד.

פציעות מסוג אלו נחשבות לפגיעות מקרוטראומה המזכות ברוב במקרים בפיצויים. בפסיקה נקבע, שגם פציעות ספורט שאינן כלולות ברשימה הסגורה של התקנות, נחשבות לפגיעות "מיקרוטראומה" שמזכות בפיצויים.

דמי פגיעה בתביעת ספורט אשר הוכרה כתאונה עבודה

פיצויים מטעם הביטוח הלאומי במסגרת תביעת ספורט שהוכרה כתאונת עבודה, יכולים לכלול דמי פגיעה, קצבת נכות זמנית או קצבת נכות קבועה.

דמי פגיעה הם תשלום חד פעמי שמשולם עבור 90 הימים הראשונים מיום הפגיעה. מדובר בגובה השכר החודשי ברוטו פחות 25%.

ועדה רפואית

ועדה רפואית של הביטוח הלאומי, תיקבע את אחוזי הנכות הזמנית או הקבועה שהותירה הפגיעה. נפגע שנקבעו לו 9% נכות ויותר – יקבל פיצוי באופן הבא: עד 19% נכות, ישולמו פיצויים במסגרת תשלום חד פעמי הנקרא מענק. נפגע שנקבעו לו 20% נכות ויותר, יקבל קיצבת נכות חודשית לפי אחוזי הנכות שנקבעו.

נכות הקשורה לפגיעות ספורט יכולה לכלול גם צלקות, קרע במיניסקוס, שברים, קרעים, שחיקה בסחוסים, מחלות לב, פרקינסון, מחלות עור, מחלות סרטן וכולי שנגרמו במסגרת העבודה בספורט וגם בדרך לעבודה.

מי שנפגע יצרף לתביעתו מסמכים התומכים בכך שיש קשר סיבתי בין המחלה לבין המקצוע. אם לא הוכח קשר סיבתי – התביעה תידחה.

כדאי להגיע מוכנים לוועדה הרפואית ורצוי בליווי מקצועי, כדי להציג באופן משכנע את הבעיה הרפואית ואת הקשר שלה לתעסוקה בספורט.

תוך כמה זמן צריך להגיש תביעה לביטוח לאומי?

את התביעה לביטוח לאומי כדאי להגיש תוך שנה מהפציעה. אפשר להגיש את התביעה גם לאחר שנה, אבל אז יופחת המענק, והגמול החודשי ישולם רטרואקטיבית רק שנה אחת.

תאונת ספורט במסגרת תחביב

כאשר אדם עוסק בספורט כתחביב (כגון משחק כדורגל אחרי העבודה), ונקלע לתאונה, הוא זכאי להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי. אם הפגיעה קשה, יקבעו לו אחוזים גבוהים של נכות. כאשר הנפגע איבד כושר עבודה, יש אפשרות להגיש תביעה לנכות כללית לביטוח לאומי, ולקבל קצבה כספית על פי המצב הרפואי וההגבלות מהן סובל הנפגע..

דילוג לתוכן